Úvod / Liek / Kerstipon

Kerstipon

Kerstipon je liek zo skupiny tzv. inhibítorov acetylcholínesterázy, jeho účinna zlúčenina je zlúčenina rivastigmín.

Princíp

Rivastigmín vie zablokovať niektoré enzýmy (acetylcholínesterázu a butyrylcholínesterázu) rozkladajúce zlúčeninu acetylcholín. Acetylcholín patrí medzi mozgové neurotransmitery, čo sú zjednodušene povedané zlúčeniny prenášajúce vzruchy medzi nervovými bunkami.

Blokovanie acetylcholínesterázy vedie k zvýšeniu účinku acetylcholínu, čo má mať efekt proti prejavom demencie (poruchy pamäti).

Využitie

Kerstipon sa využíva na terapiu ľahkých a stredne ťažkých foriem Alzheimerovej demencie, okrem toho sa podáva aj u iných foriem demencie vrátane demencie pri Parkinsonovej chorobe.

Podávanie

Preparát sa má používať iba podľa odporúčaní predpisujúceho lekára. Liek sa vyrába v podobe tabliet o sile 1,5-6 miligramov. Bežná úvodná dávka dospelého človeka je 1,5 miligramu podávaných dvakrát denne s následným navyšovaním.

Nevýhody

Nežiadúce účinky Kerstiponu nebývajú väčšinou závažné, najčastejšie boli popisované tráviace ťažkosti ako je nevoľnosť a vracanie, okrem toho si niekedy pacienti sťažujú na slabosť, motanie hlavy, bolesti hlavy a malátnosť.

Kerstipon
5 (99.26%) 27 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *