Úvod / Liek / Jurnista

Jurnista

Jurnista je liek s úspechom využívaný u silných bolestí, jeho účinnou zložkou je polosyntetický derivát morfínu, ktorý označujeme ako hydromorfón.

Princíp

Hydromorfón je silný opiát, ktorý účinkuje na opiátové receptory v mozgu a mieche. Účinne zvyšuje prah vnímania bolesti a činí vnímanú bolesť viac znesiteľnú.

Využitie

Preparát Jurnista využijeme v liečbe stredne silných a veľmi silných bolestí. Príkladom sú niektoré pokročilé nádorové ochorenia alebo ťažké a inak neriešiteľné bolesti chrbta. Výhodou je tabletová forma, ktorá umožňuje užívať liek aj v domácom prostredí.

Tento liek môže byť používaný samostatne alebo kombináciu s inými liekmi, veľmi účinná je kombinácia s niektorými nesteroidnými protizápalovými liekmi.

Podávanie

Vyrába sa vo forme tabliet o sile 4-32 miligramov. Liek je k dispozícii iba na tzv. opiátový recept (kvôli návykovosti a riziku výroby drog) a nesmie byť v žiadnom prípade používaný inak, než ako stanovuje predpisujúci lekár. Zvyčajná počiatočná dávka u dospelého človeka je 1 tableta o sile 4 miligramov dvakrát denne. Táto dávka sa môže ďalej navyšovať podľa aktuálneho efektu.

Nevýhody

Jurnista môže spomaľovať pohyby čriev a tým spôsobiť zápchu a nevoľnosť s vracaním, ďalej môže dôjsť k zhoršenej pohyblivosti svalstva močových ciest s rozvojom poruchy odtoku moču. Zreničky pravidelných užívateľov lieku bývajú zúžené a objavuje sa u nich sucho v ústach.

Ďalej býva prítomná ospalosť a celkový útlm, pri predávkovaní hrozí strata vedomia s ťažkým útlmom dychového centra, ktorý môže človeka usmrtiť. Ako opiát je liek pri dlhodobejšom užívaní návykový. Kombinácia s alkoholom sa v žiadnom prípade neodporúča!

Jurnista
5 (99.29%) 28 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *