Úvod / Liek / Jardiance

Jardiance

Jardiance [žardians] je moderný liek určený na terapiu cukrovky 2. typu (perorálne antidiabetikum). Liek patrí medzi tzv. gliflozíny a jeho účinnou zložkou je zlúčenina empagliflozin.

Princíp

Empagliflozin dokáže zablokovať určité receptory v obličkách, ktoré sú zodpovedné za spätné vychytávanie molekúl cukru (glukózy), ktoré sa dostanú do moču. Zablokovanie týchto receptorov preto spôsobí vylučovanie cukru do moču a zníženie jeho množstva v krvi.

Využitie

Jardiance sa v súčastnosti využíva v terapii cukrovky 2. typu, ale zrejme sa bude časom využívať aj u diabetikov 1. typu. Vzhľadom k tomu, že ide o relatívne nový a drahý preparát, nebýva liekom prvej voľby.

Podávanie

Jardiance smie byť užívaný len na odporúčanie lekára (diabetológa). Vyrába sa vo forme tabliet o sile 10 a 25 miligramov a bežná počiatočná dávka u dospelého je jedna tableta o sile 10 miligramov denne.

Nevýhody

U gliflozinov sa lekári obávali dôsledkov strát cukru močom v podobe častých infekcií močových ciest a riziku dehydratácie (molekuly vody sú strhávané cukrom a človek močom vylúči väčší objem tekutiny), však podľa všetkého je riziko týchto komplikácií relatívne nízke. Podobne ako ostatné perorálne antidiabetiká môžu aj glifloziny vyvolať hypoglykémiu.

Jardiance
5 (99.2%) 25 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *