Úvod / Liek / Jalra

Jalra

Jalra patrí medzi modernejšie lieky na cukrovku, ktoré sa odborne označujú ako perorálne antidiabetiká (PAD). Účinnou látkou preparátu je zlúčenina vildagliptín

Princíp

Vildagliptín je zlúčenina zo skupiny gliptínov a patrí medzi tzv. DPP-4 inhibítory. Zjednodušene povedané pôsobí pomerne komplexne na metabolizmus inzulínu a krvných cukrov a tým spôsobuje zníženie krvného cukru nalačno aj po jedle.

Využitie

Jalra sa predpisuje u pacientov s cukrovkou 2. typu. Je to drahší preparát, ktorý väčšinou nebýva liekom prvej voľby. Indikačné kritéria sú zložitejšie, predpisuje sa skôr pacientom, u ktorých dostatočne nezafungovaly iné PAD, najmä metformín (napr. liek Metfogamma, Glucophage, Metformín), alebo keď metformín z nejakého dôvodu nemožno použiť. Môže sa kombinovať s ostatnými PAD pri ich nedostatočnom účinku a možnosť je aj kombinácia preparátu s inzulínom.

Podávanie

Záleží na odporúčaní diabetológa, zvyčajná dávka u dospelého človeka je 50 miligramov podávaných 1-2x denne, neodporúča sa prekročiť dennú dávku 100 miligramov.

Nevýhody

V kombinácii s inými PAD sa môže vyskytnúť hypoglykémia, tráviace ťažkosti ako nechutenstvo, plynatosť a zápcha, niekedy dochádza k zvýšeniu pečeňových testov.

Jalra
5 (99.23%) 26 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *