Úvod / Liek / Ibutabs

Ibutabs

IbutabsIbutabs je liek zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSAID). Iný názov pre ne sú nesteroidné antiflogistiká alebo nesteroidné antireumatiká. Jedná sa bezkonkurenčne o jedny z nejpredpisovanejších a najpoužívanejších liečiv. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina ibuprofén.

Princíp

Ibuprofén pomáha v organizme tlmiť enzým zvaný cyklooxygenáza, ktorý je zodpovedný za tvorbu zlúčenín dôležitých pre zdarný priebeh zápalovej reakcie, látok zvyšujúcich telesnú teplotu a vyvolávajúcich pocit bolesti. Z tohto dôvodu pôsobí liek protizápalovo, tlmí bolesť a znižuje horúčku.

Využitie

Ibutabs využívame najmä na liečbu bolesti. Použiť ho môžeme u ortopedických bolestí (akútne záchvaty dny, zápaly šliach, bolesti kĺbov, bolesti chrbta, reumatoidná artritída, stavy po úrazoch a pod), pri bolestiach hlavy, pri migrénach, bolestivej menštruácii a pri bolestiach zubov. K zosilneniu efektu je možné ho kombinovať s inými liekmi na bolesť.

Podávanie

Liek v tabletovej forme existuje o sile 200-800 miligramov a obvykle sa podáva v dávke jednej tablety pri ťažkostiach. Maximálne sa odporúčajú cca 3-4 tablety denne podľa sily konkrétneho preparátu.

Nevýhody

Nesteroidné protizápalové lieky môžu mať viacero vedľajších účinkov. Pomerne typické sú najrôznejšie tráviace ťažkosti vrátane zvýšenia rizika krvácania do tráviacej trubice, žalúdočných zápalov a žalúdočných vredov.

Tieto lieky môžu narušiť funkcie obličiek, vyvolať zvýšenie pečeňových testov, spôsobiť bolesti hlavy a alergické reakcie. Kombinácia s liekmi na riedenie krvi zvyšuje riziko krvácania.

Ibutabs
5 (99.29%) 28 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *