Úvod / Liek / Hytrin

Hytrin

HytrinHytrin patrí medzi lieky na zväčšenú prostatu, presnejšie povedané sa radia do skupiny tzv. alfa-blokátorov. Jeho účinnou látkou je zlúčenina terazosín.

Princíp

Terazosín pôsobí na receptory pre adrenalín na hladké svaly v prostatickej časti močovej trubice a to vedie k uvoľneniu svaloviny, zväčšenie priesvitu močovej trubice a zlepšenie odtoku moču. Okrem toho má pôsobenie terazosínu vplyv na zníženie krvného tlaku.

Využitie

Hytrin sa využíva pri zväčšenej prostate k zníženiu obťažujúcich príznakov (časté nočné močenie) a zabránenie vzniku poruchy odtoku moču. Okrem toho sa používa na liečbu vysokého tlaku, avšak skôr do kombinácie s inými antihypertenzívami.

Podávanie

Hytrin sa musí užívať striktne podľa odporúčania lekára a nikdy bez jeho vedomia. Preparát sa vyrába v podobe tabliet o sile 1,2 a 5 miligramov, bežná udržiavacia denná dávka dospelého muža sa pohybuje medzi 5-10 miligramy. Pri začatí liečby sa však volí dávka výrazne nižšia, ktorá sa postupne navyšuje podľa tolerancie pacienta.

Nevýhody

U Hytrinu (a u väčšiny ostatných alfa-blokátorov) boli popisované nežiaduce účinky ako je napríklad poruchy ejakulácie, bolesti hlavy, motanie hlavy, výrazný pokles krvného tlaku s rizikom kolapsu, tráviace ťažkosti, vyrážka a búšenie srdca.

Hytrin
5 (100%) 22 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *