Úvod / Liek / Hotemin

Hotemin

HoteminHotemin je liek zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSAID). Iný názov pre ne sú nesteroidné antiflogistiká alebo nesteroidné antireumatiká. Jedná sa o bezkonkurenčne jedny z nejpredpisovanejších a najpoužívanejších liečiv. Účinnou zložkou preparátu Hotemin je zlúčenina piroxikam.

Princíp

Piroxicam pomáha v organizme tlmiť enzým zvaný cyklooxygenáza, ktorý je zodpovedný za tvorbu zlúčenín dôležitých pre zdarný priebeh zápalovej reakcie, látok zvyšujúcich telesnú teplotu a vyvolávajúcich pocit bolesti. Z toho dôvodu pôsobí liek protizápalovo a tlmí bolesť.

Využitie

Hotemin využívame najmä na liečbu bolesti, obzvlášť je predpisovaný u ortopedických bolestí (zápaly šliach a kĺbov, bolesti chrbta, reumatoidná artritída, Bechterevova choroba, stavy po úrazoch, apod).

Podávanie

Užívanie sa riadi odporúčaním predpisujúceho lekára. Dospelí zvyčajne užívajú jednu tabletu lieku denne a maximálna denná dávka preparátu by nemala prekročiť 20 miligramov. Okrem tabliet liek existuje aj vo forme mastí a injekcií.

Nevýhody

Protizápalové lieky môžu mať viacero vedľajších účinkov. Pomerne typické sú najrôznejšie tráviace ťažkosti vrátane zvýšeného rizika krvácania do tráviacej trubice, žalúdočných zápalov a žalúdočných vredov.

Lieky môžu narušiť funkcie obličiek, vyvolať zvýšenie pečeňových testov, spôsobiť bolesti hlavy a alergické reakcie. Našťastie len vo výnimočných prípadoch bol u liekov obsahujúcich piroxikam pozorovaný výskyt Lyellovho syndrómu.

Hotemin
5 (99.23%) 26 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *