Úvod / Liek / Holoxan

Holoxan

HoloxanHoloxan je liek patriaci do skupiny cytostatík, ktoré sa používajú v onkológii na liečbu nádorových ochorení. Účinnou látkou lieku je zlúčenina ifosfamid.

Princíp

Ifosfamid patrí medzi alkylačné cytostatiká, viaže sa na DNA buniek, narúša jej štruktúru a tým zasahuje do bunkového delenia. Viac postihnuté sú rýchlo sa množiace nádorové bunky.

Využitie

Holoxan sa podáva pacientom s niektorými zhubnými nádormi, ako sú napríklad určité formy rakoviny semenníkov, rakoviny vaječníkov, sarkómov a rakoviny prsníka. Pri zlyhaní klasickej liečby sa indikuje aj u niektorých lymfómov. Liek sa často podáva v kombinácii s ďalšími prípravkami v rámci chemoterapeutických režimov.

Podávanie

Liek sa vyrába v podobe prášku na prípravu roztoku, ktorý sa podáva ako intravenózna infúzia. Presná dávka je vždy individuálna a stanovuje ju ošetrujúci onkológ, bez ktorého vedomia liek nesmie byť aplikovaný.

Nevýhody

Ifosfamid môže mať veľa nežiaducich účinkov, z ktorých asi najčastejší je narušenie tvorby krvných buniek v kostnej dreni. Dôsledkom je častá chudokrvnosť, nedostatok bielych krviniek a krvných doštičiek.

Z ďalších nežiaducich účinkov sa môžu vyskytovať tráviace ťažkosti a bolesti svalov a alergické reakcie. Holoxan je výrazne toxický pre močové cesty a môže spôsobovať napríklad neinfekčné krvácavé zápaly močového mechúra (bolesti a nález krvi v moči).

Holoxan
5 (99.17%) 24 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *