Úvod / Liek / Holmevis

Holmevis

HolmevisHolmevis je liek predpisovaný u ochorení, ktoré postihujú kosti, ktorý patrí medzi bisfosfonáty. Jeho účinná látka je zlúčenina kyselina ibandrónová (ibandronát).

Princíp

Kyselina ibandrónová pôsobí v kostiach, kde tlmí aktivitu tzv. osteoklastov, čo sú bunky odbúravajúce kostnú hmotu. Okrem toho kyselina ibandrónová zlepšuje mineralizáciu kostí a v krvi môže pomôcť znižovať hladinu vápnika. 

Využitie

Holmevis sa podáva pri nádorových stavoch s kostnými metastázami ako prevencia patologických zlomenín a v terapii zvýšenej hladiny vápnika v krvi. Bisfosfonáty sa používajú aj pri stavoch spojených s rednutím kostí (osteoporóza u žien po menopauze), ale pri tejto indikácií podávame skôr iné prípravky.

Podávanie

Holmevis sa vyrába v tabletkách o sile 50 miligramov a smie byť užívaný len podľa presného doporučenia lekára. Bežná dávka pre dospelého človeka je jedna tableta denne. Okrem toho sa liek vyrába v podobe injekčného roztoku, ktorý sa aplikuje vnútrožilovo raz za 3-4 týždne.

Nevýhody

Holmevis môže spôsobiť rôzne tráviace ťažkosti (nechutenstvo, nevoľnosť, zvracanie) a niekedy sa po užití objaví zvýšená teplota s bolesťami svalov, kostí a kĺbov. U niektorých dlhodobejších používateľov sa objavili očné zápaly a vzácne aj alergické reakcie.

Tablety by mali byť po prehltnutí zapité vodou, pretože môžu spôsobovať zápaly pažeráka. Nepríjemnou komplikáciou terapie bisfosfonátmi sú osteonekrózy, tj. ložiskové odumieranie kostnej hmoty.

V niektorých prípadoch môžu bisfosfonáty zaúčinkovať príliš silno a spôsobiť pokles vápnika v krvi so vznikom kŕčov a rôznych porúch rytmu.

Holmevis
5 (99.23%) 26 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *