Úvod / Liek / Halaven

Halaven

Halaven je liek patriaci do skupiny cytostatík, ktoré sa používajú v onkológii na liečbu nádorových ochorení. Účinnou zložkou lieku je zlúčenina eribulin mesylát.

Princíp

Eribulin mesylát patrí medzi cytostatiká. Ovplyvňuje a narušuje rast mikrotubulov, čo sú drobné organely v bunkách, ktoré sa za normálnych okolností neustále dynamicky prestavujú, a ktoré majú dôležitú funkciu pri delení buniek. Dôsledkom je narušenie bunkového delenia, čo má najväčší vplyv na rýchlo sa množiace nádorové bunky.

Využitie

Halaven sa podáva pacientom s niektorými zhubnými nádormi, typickú indikáciou sú určité pokročilé formy rakoviny prsníka. Prípravok nebýva zvyčajne liekom prvej voľby.

Podávanie

Liek sa vyrába v podobe roztoku, ktorý je po zriedení určený na intravenózne podanie. Presná dávka je individuálna a stanovuje ju ošetrujúci onkológ, bez ktorého vedomia liek nesmie byť aplikovaný.

Nevýhody

Môže mať veľa nežiaducich účinkov, z ktorých asi najčastejšia je narušenie tvorby krvných buniek v kostnej dreni. Dôsledkom je častá chudokrvnosť, nedostatok bielych krviniek a krvných doštičiek.

Z ďalších nežiaducich účinkov sa môžu vyskytovať tráviace ťažkosti, častejšie infekcie, príznaky poškodenia nervov (polyneuropatia), padanie vlasov, bolesti svalov a alergické reakcie.

Halaven
5 (100%) 20 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *