Úvod / Liek / Ganfort

Ganfort

GanfortGanfort je kombinovaný preparát, ktorý predpisujú oční lekári. Účinnou zložkou tohto prípravku sú zlúčeniny bimatoprost a timolol.

Princíp

Bimatoprost je látka, ktorá je syntetickým analógom (analóg = látka podobná svojimi účinkami) jedného prostaglandínu. Svojim účinkom zvyšuje odtok vnútroočnej tekutiny, čím výrazne znižuje vnútroočný tlak.

Timolol je beta-blokátor, ktorý sa však v tomto prípade nepoužíva z dôvodov liečby srdcových ochorení a vysokého tlaku, ale na liečbu očných ochorení. Po nakvapkaní do oka totiž znižuje vnútroočný tlak.

Využitie

Ganfort je predpisovaný očnými lekármi pacientom s niektorými formami zeleného zákalu, u ktorých chceme dosiahnuť zníženie vnútroočného tlaku.

Podávanie

Liek je treba obmedziť podľa presného doporučenia očného lekára. Liek sa vyrába v podobe očných kvapiek a bežná dávka u dospelého človeka je 1 kvapka do postihnutého oka denne.

Nevýhody

Ganfort môže spôsobiť podráždenie oka s bolesťou a začervenaním krátko po aplikácii. Niekedy si užívatelia sťažujú na vysychanie spojiviek a nepríjemný pocit cudzieho telesa v oku. Timolol prítomný v lieku môže teoreticky u niektorých ľudí ovplyvniť srdce a spôsobiť bradykardiu alebo príliš silný pokles krvného tlaku.

Ganfort
5 (99.29%) 28 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *