Úvod / Liek / Ganaton

Ganaton

GanatonGanaton je liek, ktorý je pomerne často predpisovaný gastroenterológom a radí sa medzi tzv. prokinetiká. Účinnou látkou je zlúčenina itoprid.

Princíp

Itoprid pôsobí na svalovinu v tráviacom trakte a urýchľuje jej činnosť. Tým zlepšuje posun tráveniny tráviacim traktom a okrem toho je tu aj efekt proti nevoľnosti a zvracaniu.

Využitie

Ganaton sa využíva pri celom množstve rozličných tráviacich chorôb. Možno ho podávať ako pomocný liek pri pálení záhy pri návrate žalúdočných štiav do pažeráka. Ďalej pomáha pri pocitoch plynatosti a plnosti, využiť sa môže u niektorých foriem dráždivého čreva.

Podávať preparát môžeme aj u zhoršenej vyprázdňovacej schopnosti žalúdka. U nevoľnosti a vracania nie je príliš vhodné podávať tento liek v tabletách, ale použiť iná prokinetiká v injekčnej forme (napr. lieky Cerucal a Degan).

Podávanie

Väčšinou sa podáva 1 tableta Ganatonu 3x denne nalačno asi 30 minút pred väčším jedlom. Samozrejme vždy záleží na odporúčani predpisujúceho lekára.

Nevýhody

Pri užívaní lieku sa môžu objaviť rôzne tráviace ťažkosti, hnačky a bolesti brucha. Všeobecne povedané sú však nežiaduce účinky málo časté.

Ganaton
5 (99.23%) 26 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *