Úvod / Liek / Gabitril

Gabitril

Gabitril je liek patriaci do skupiny antiepileptík a jeho účinnou zložkou je zlúčenina tiagabín.

Princíp

Tiagabín je látka, ktorá v mozgu zvyšuje hladinu kyseliny gama-aminomaslovej (GABA) vďaka útlmu jej spätného vychytávania.

Kyselina gama-aminomaslová je významným neurotransmiterom, čo je označenie pre zlúčeniny prenášajúci vzruchy medzi nervovými bunkami. Svojim efektom vedie tiagabín k stabilizácii centrálneho nervového systému a zníženie rizika vzniku záchvatov.

 Využitie

Liek sa využíva v liečbe epilepsie ako prevencia opakovaných epileptických záchvatov. Zvyčajne nie je podávaný samostatne a ako liek prvej voľby, skôr sa používa ako prídavná liečba v kombinácii s ďalšími antiepileptikami.

 Podávanie

Musí byť vždy užíva podľa odporúčania ošetrujúceho lekára. Liek je vyrábaný vo forme tabliet o sile 10 miligramov a úvodná denná dávka dospelého človeka je 1 tableta denne. Dávka sa môže postupne opatrne navyšovať na zvyčajnú udržiavaciu dávku 30-50 miligramov denne.

 Nevýhody

Gabitril môže ovplyvňovať pozornosť a pôsobiť tlmivo. Niektorí používatelia sa sťažujú na motanie hlavy, zmenu chuti do jedla, poruchy citlivosti, opuchy, sucho v ústach, bolesti hlavy a nervozitu. V niektorých prípadoch bolo pozorované zvýšenie pečeňových testov a tráviace ťažkosti.

Gabitril
5 (99.53%) 43 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *