Úvod / Liek / Fentalis

Fentalis

FentalisFentalis je pomerne často predpisovaný liek, ktorý sa využíva v liečbe bolesti. Jedná sa o opiát, ktorého účinnou zložkou je zlúčenina fentanyl.

Princíp

Fentanyl je syntetické opioidné analgetikum (zlúčenina užívaná ako liek proti bolesti), ktorý pôsobením na určité receptory tlmí pocity bolesti.

Využitie

Fentalis má využitie v liečbe stredne ťažkych a ťažkých bolestí, môže sa podávať samostatne alebo v kombinácii s inými liekmi proti bolesti ako sú napríklad nesteroidné antireumatiká. Preparát je ideálny u pacientov s pokročilými nádorovými ochoreniami.

Podávanie

Liek je treba obmedziť podľa odporúčania predpisujúceho lekára. Vyrába sa vo forme kožných náplastí o rôzne sile, z ktorých sa postupne uvoľňuje účinná látka. Frekvencia výmeny náplastí je cca 3 dni. Jednoduchá aplikácia a možnosť výmen je dôvodom, prečo k tejto forme liečby často siahame u chorých v domácom prostredí.

Nevýhody

Fentalis má podobne ako ostatné opiátové preparáty niekoľko nežiaducich účinkov zahŕňajúcich nevoľnosť, vracanie, slabosť, ospalosť, zápchu, celkový útlm a bolesti brucha.

Zrejme najzávažnejším možným vedľajším účinkom pri predávkovaní je útlm dýchacieho centra. Kombinácia s ďalšími tlmivými látkami alebo s alkoholom môže mať nepredvídateľné účinky.

Fentalis
5 (99.2%) 25 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *