Úvod / Liek / Elfimest

Elfimest

ElfimestElfimest je liek patriaci do novšej generácie skupiny blokátorov protónovej pumpy, čo sú účinné lieky proti prekysleniu žalúdka. Účinnou látkou je zlúčenina ezomeprazol.

Princíp

Ezomeprazol blokuje protónovú pumpu v bunkách žalúdočnej sliznice, ktorá sa podieľa na sekrécii žalúdočnej kyseliny. Žalúdočná kyselina sa preto nedostáva do žalúdka a žalúdočna kyslosť sa znižuje.

Využitie

Elfimest sa najčastejšie využíva pri zápaloch pažeráka u refluxnej choroby, ktoré sa navonok prejavujú pálením záhy. Liek môže byť použitý aj v iných indikáciách (žalúdočné vredy a ich komplikácie, Zollinger-Ellisonov syndróm, preliečenie infekcie Helicobacter pylori spolu s antibiotikami), na tie sa však viac hodí silnejší 40 miligramový preparát obsahujúce ezomeprazol.

Podávanie

Záleží na predpisujúcom lekárovi, ktorý zvažuje konkrétny prípad a indikáciu. V tabletovej forme sa väčšinou podáva jedna tableta denne o sile 20 miligramov. Predtým sa odporúčalo podávanie večer, teraz sa skôr odporúča podávanie v ranných hodinách.

Nevýhody

Elfimest má minimum vedľajších účinkov, niekedy sa môžu objaviť neurčité ťažkosti ako je plynatosť, pocity plnosti a zápcha.

Elfimest
5 (99.29%) 28 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *