Úvod / Liek / Egianti

Egianti

EgiantiEgianti sa radí do rodiny tzv. potratových tabletiek. Jedná sa o liek používaný po nechránenom pohlavnom styku, pri ktorom mohlo dôjsť k nechcenému otehotneniu. Účinnou zložkou prípravku je zlúčenina levonorgestrel.

Princíp

Levonorgestrel je synteticky vyrobený z derivátu ženského pohlavného hormónu progesterónu. Svojim účinkom ovplyvní ženskú pohlavnú sústavu, bráni oplodneniu vajíčka a oplodnenému vajíčku zabráni uhniezdiť sa v maternici.

Využitie

Egianti sa užíva po nechránenom pohlavnom styku ako núdzové riešenie na zabránenie otehotnenia. Hoci sa o preparátoch tohto typu hovorí ako o „potratových pilulkách“, ide predsa len o odlišnú situáciu než u bežne vykonávaných potratov.

Podávanie 

Egianti má v 1 balení 2 tabletky. Prvá by sa mala užiť do 72 hodín od nechráneného pohlavného styku a druhá za cca 12 hodín po prvej tabletke. Čím skôr po styku je liek použitý, tým väčšiu účinnosť má.

Nevýhody

Egianti svojím silným hormonálnym pôsobením vyvolá v tele ženy dočasnú hormonálnu nerovnováhu a tým vyvoláva veľa nepríjemných vedľajších účinkov. Patrí medzi ne bolesti hlavy, nevoľnosť a vracanie, bolesti v podbrušku, pocit napätia a bolesti prsníkov, rozhodenie menštruačného cyklu (predčasné alebo oneskorené krvácanie) a pod.

Efektívnosť lieku nie je stopercentná a aj napriek jeho použitiu môže dôjsť k otehotneniu. Doba uplynutá medzi súložou a užitím tabletky znižuje šancu na žiaduci účinok.

Vzhľadom k nežiaducim účinkom je však lepšie zabrániť jeho užitiu užívaním hormonálnej antikoncepcie a väčšou zodpovednosťou v sexuálnom živote. Nutné je mať na vedomí, že prípravky tohto typu podobne ako klasická hormonálna antikoncepcia nechránia ženu pred pohlavnými chorobami.

Egianti
5 (99.17%) 24 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *