Úvod / Liek / Efloran

Efloran

EfloranEfloran je liek, ktorý patrí medzi antibiotiká zo skupiny nitroimidazolov. Účinnou látkou preparátu je rovnomenná zlúčenina metronidazol.

Princíp

Metronidazol sa dostáva dovnútra bakteriálnych buniek, napáda ich bunkové enzýmy a navyše poškodzuje bakteriálnu DNA. Veľmi dobrého účinku dosahuje v tzv. anaeróbnych baktériách, ktoré k životu nepotrebujú kyslík.

Využitie

Efloran ničí rad anaeróbnych baktérií a účinkuje aj proti niektorým prvokom. U žien sa môže využiť na liečbu hlbokých panvových zápalov a gynekologických infekcií (bakteriálnych aj spôsobených prvokmi).

Účinný je aj pri liečbe črevných zápalov ako je divertikulitída a pseudomembranózna kolitída, vhodný je aj pri vzplanutí nešpecifických črevných zápalov ako je Crohnova choroba a ulcerózna kolitída.

Podávanie

Záleží na odporúčaní predpisujúceho lekára, Efloran existuje vo forme infúzneho roztoku a podáva sa väčšinou 2x denne. Dávkovanie je však prísne individuálne.

Nevýhody

Medzi najčastejšie vedľajšie efekty liekov obsahujúcich metronidazol patria tráviace ťažkosti ako je nevoľnosť, zvracanie a hnačky. Vyskytli sa aj polyneuropatie spojené s brnením končatín a alergické reakcie.

Efloran
5 (99.2%) 25 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *