Úvod / Liek / Efient

Efient

EfientEfient je moderný liek zo skupiny „liekov na riedenie krvi“, odbornejšie povedané ide o protizrážanlivý liek ovplyvňujúci krvné doštičky. Jeho účinnou zložkou je zlúčenina prasugrel.

Princíp

Prasugrel účinkuje na niektoré receptory krvných doštičiek (trombocytov) a narúša ich zrážanie. Je tu istá podobnosť so známejší zlúčeninou clopidogrel (napr. lieky Plavix, Trombex, Zyllt a iné).

Využitie

Efient sa podáva spolu s prípravkami obsahujúcimi kyselinu acetylsalicylovú u pacientov s nestabilnou angínou pectoris a s infarktom myokardu, u ktorých je v pláne prevedenie koronarografie s angioplastikou a implantáciou stentu.

Podávanie

Preparát by sa nemal používať bez súhlasu lekára. Tento liek sa vyrába vo forme tabliet o sile 5 a 10 miligramov. Bežná dávka pre dospelého človeka je 60 miligramov nárazovo ako nasycovacia dávka a následne 10 miligramov denne.

Nevýhody

Pomerne pochopiteľným nežiaducim účinkom je nadmerné krvácanie. Počet krvácavých komplikácií je zdá sa vyšší ako u liekov obsahujúcich clopidogrel, ale na druhú stranu má Efient o niečo silnejší účinok.

Okrem toho sa môže pri užívaní objaviť zvýšenie krvného tlaku, tráviace ťažkosti a alergické reakcie. Vzácnejšie sa môže objaviť zvýšenie pečeňových testov a zmeny v krvnom obraze.

Efient
5 (99.23%) 26 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *