Úvod / Liek / Ebrantil

Ebrantil

Ebrantil patrí medzi lieky na vysoký tlak. Nie je až tak často predpísaný, ale v kombináciách s inými liekmi ho napriek tomu občas nachádzame. Účinnou látkou je zlúčenina urapidil.

Princíp

Urapidil pôsobí na krvné cievy a na centrálny nervový systém (preto sa Ebrantil radí medzi tzv. centrálne pôsobiace antihypertenzíva). Tento kombinovaný účinok má efekt na roztiahnutie krvných ciev a pokles krvného tlaku.
 
Využitie

Liek podávame v tabletovej forme ako pomocný liek na vysoký tlak. Hodí sa do kombinácie s inými liekmi, pokiaľ je ich efekt nedostatočný, väčšinou ho však nenasadzujeme ako liek prvej voľby. Ak potrebujeme tlak veľmi rýchlo znížiť, potom môžeme podať Ebrantil v injekčnej forme.

Podávanie

Záleží na predpisujúcom lekárovi, väčšinou sa podávajú dve tablety o sile 30-60 miligramov denne. Existujú aj injekčné formy lieku na intravenózne podanie v rýchlej infúzii alebo pomocou vnútrožilovej pumpy pre kontinuálnu aplikáciu.

Nevýhody

Môže vyvolať nežiaduce účinky ako je pocit sucha v ústach, bolesti hlavy, motanie hlavy, únavu a ospalosť a pod. Podobne ako ostatné antihypertenzíva môže aj tento liek spôsobiť príliš veľký pokles tlaku.

Ebrantil
5 (100%) 21 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *