Úvod / Liek / Dicynone

Dicynone

Dicynone je liek, ktorý sa používa pri určitých situáciách spojených s nadmerným krvácaním. Účinnou zložkou prípravku je zlúčenina etamsylát.

Princíp

Etamsylát zvyšuje schopnosť krvných doštičiek vytvárať krvné zrazeniny a trochu mení aj vlastnosti krvných ciev. Celkovým efektom je znížená tendencia ku krvácaniu a zastavenie krvácania z malých krvných ciev a vlásočníc.

Využitie

Dicynone možno využiť na prevenciu aj v rámci riešenia nadmerného krvácania. Niekedy sa podáva pred rôznymi operačnými zákrokmi, inokedy ho možno podať pri najrôznejších typoch krvácania (krvácanie do močových ciest, krvácanie do tráviaceho traktu, vykašliavanie krvi, abnormálne silná menštruácia, apod.).

Podávanie

Dicynone sa vyrába v podobe tvrdých kapsúl o sile 500 miligramov a potom v podobe vodného roztoku na podanie injekcie. Zvyčajná dávka pre dospelého človeka sú 1-3 kapsuly denne (záleží na konkrétnej indikácii), alebo pri akútnom krvácaní podávame obsah 1-2 ampuliek vnútrožilovo (alebo vnútrosvalovo) 3-4x denne.

Nevýhody

Tento liek zvyčajne nemáva výrazné vedľajšie účinky. Niekedy boli po užití lieku pozorované tráviace ťažkosti a bolesti hlavy. Okrem toho je nutné mať na pamäti, že tento prípravok nie je príliš silný preparát a nie je sám o sebe schopný zastaviť veľké arteriálne alebo žilové krvácanie.

Dicynone
5 (99.13%) 23 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *