Úvod / Liek / Desferal

Desferal

Desferal je liek, ktorý sa využíva pri preťažení organizmu určitými prvkami. Účinnou zložkou je deferoxamín.

Princíp

Deferoxamín funguje ako tzv.chelatačné činidlo, v organizme sa viaže na určité prvky a tvorí s nimi komplexné zlúčeniny. Deferoxamín viaže najmä molekuly železa a hliníka.

Využitie

Desferal môže byť použitý pri preťažení organizmu veľkým množstvom železa, čo sú napríklad prípady opakovaných transfúzií a určitej formy genetického ochorenia známeho ako hemochromatóza. Iné indikácie na používanie tohto lieku sú, keď je telo z nejakého dôvodu preťažené hliníkom (hliníkom).

Podávanie

Tento liek sa vyrába ako biely prášok, ktorý sa po rozpustení premení na roztok určený k intravenóznemu (vnútrožilovému) podaniu.

Dávka lieku je individuálna a určuje ju ošetrujúci lekár, bez jeho vedomia by liek nemal byť aplikovaný. Dodajme len, že pri akútnom preťažení železom sa podáva pomalou infúziou v priemernej dávke 15 mg na kilogram telesnej váhy za hodinu.

Nevýhody

Desferal môže v mieste vnútrožilovej aplikácie spôsobiť podráždenie kože s bolestivosťou, opuchom a začervenaním.

Z celkových nežiaducich prejavov boli pozorované tráviace ťažkosti, bolesti hlavy, motanie hlavy, kožné vyrážky, nechutenstvo, alergické reakcie, poruchy zmyslov (dočasné poruchy sluchu a zraku).

Desferal
5 (100%) 22 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *