Úvod / Liek / Decapeptyl

Decapeptyl

DecapeptylDecapeptyl je preparát využívaný najmä u žien v problematike asistovanej reprodukcie a u mužov v terapii rakoviny prostaty. Účinnou zložkou lieku je zlúčenina triptorelín (presnejšie triptorelin-acetát).

Princíp

Triptorelín je synteticky vyrábaná zlúčenina, ktorá je zložením podobná ľudskému hormónu GnRH (gonadotropín uvoľňujúci hormón). Pri dlhodobejšom podávaní triptorelínu dôjde k zablokovaniu uvoľňovania pohlavných hormónov, ako je folitropín (FSH) a luteinizačný hormón (LH).

Zablokovanie týchto hormónov u ženy uľahčuje prevedenie umelej stimulácie vaječníkov. U mužov môže tento efekt triptorelínu brániť rastu rakoviny prostaty, ktorá je závislá na prítomnosti pohlavných hormónov.

Využitie

Aplikuje sa v rámci techník asistovanej reprodukcie, ktoré sa vykonávajú u žien s poruchou plodnosti. Menej často môže byť aplikovaný u určitých typov endometriózy. U mužov sa využíva skôr forma Decapeptyl Depot s pomalým uvoľňovaním pri terapii niektorých pokročilých foriem rakoviny prostaty.

Podávanie

Vyrába sa ako bezfarebný roztok, ktorý je určený na aplikáciu vo forme podkožných injekcií.

Bežne sa u žien pred umelým oplodnením aplikuje 1x denne, u mužov s rakovinou prostaty sa aplikuje výrazne menej často. O začatí aplikácie a presnej dávke lieku rozhoduje lekár-špecialista. Prípravok nesmie byť v žiadnom prípade podávaný bez odporúčania lekára. 

Nevýhody

Decapeptyl sa pri asitovanej reprodukcii zvyčajne podáva spolu s gonadotropínmi a ich nežiaduce účinky sa môžu kombinovať. U žien sa môžu vyskytovať nepríjemné stavy (návaly tepla, únava, bolesť hlavy, bolesť brucha, gynekologické špinenie a zmeny nálad).

Kombinácia preparátu Decapeptyl s gonadotropínmi pri stimulácii vaječníkov vcelku pochopiteľne zvyšuje riziko vzniku ovariálneho hyperstimulačného syndrómu.

Decapeptyl
5 (99.2%) 25 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *