Úvod / Liek / Daylette

Daylette

DayletteDaylette patrí medzi kombinované preparáty hormonálnej antikoncepcie. Účinnými látkami sú zlúčeniny etinylestradiol (patrí medzi syntetické estrogény) a drospirenón (patrí medzi syntetické gestagény).

Princíp

Pravidelné podávanie syntetického estrogénu a progesterónu pôsobí komplexne na zníženie pravdepodobnosti počatia. Uplatňuje sa najmä vplyv preparátu na zablokovanie ovulácie a na zmenu charakteru sekrétu, ktorý zhustne a stane sa nepriestupným pre spermie.

Využitie

Základným dôvodom užívanie preparátu je zabránenie neželanému otehotneniu. Preparát môže byť predpísaný aj ženám s nepravidelnou menštruáciou, s bolestivou menštruáciou a pri nadmernom menštruačnom krvácaní. Za vedľajší efekt sa považuje aj zníženie rizika výskytu rakoviny vaječníkov a rakoviny krčka maternice.

Podávanie

Daylette existuje vo forme tabliet a ich presné dávkovanie musí byť určené gynekológom, bez ktorého vedomia by sa preparát nikdy nemal užívať. Jedno balenie preparátu obsahuje 28 tabliet. Z toho 24 tabliet má bielu farbu a obsahuje účinné hormóny, 4 tablety sú zelené a hormóny neobsahujú.

Prípravok sa užíva nepretržite a v období užívania zelených tabliet sa objavuje pravidelné krvácanie. Otázky na presné začatie užívania, či na zabudnutú tabletku je vždy vhodné konzultovať so svojím gynekológom.

Nevýhody

Hormonálna antikoncepcia a aj Daylette môže mať mnoho nevýhod a rizík. Z pohľadu internistu je najzávažnejším rizikom užívateliek hormonálnej antikoncepcie nepochybne hlboká žilová trombóza a pľúcna embólia. Hormonálna antikoncepcia môže byť preto smrteľne nebezpečná pre fajčiarky a pre ženy s vrodenými zrážanlivými stavmi (napr. leidenská mutácia).

Daylette
5 (99.17%) 24 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *