Úvod / Liek / Dalnessa

Dalnessa

Dalnessa je kombinovaný preparát, ktorý obsahuje dve účinné zlúčeniny – perindopril patriaci medzi ACE-inhibítory a amlodipín, ktorý patrí medzi blokátory kalciových kanálov.

Princíp

Preparát kombinuje účinok oboch jeho zložiek na kardiovaskulárny systém, kedy dochádza k rozšíreniu krvných ciev a k poklesu krvného tlaku. Okrem toho tu existuje pozitívny vplyv ACE-inhibítor na srdcový sval a na tkanivo obličiek.

Využitie

Preparát Dalnessa používame na liečbu vysokého krvného tlaku. Vzhľadom na jeho pozitívny vplyv sa predpisuje aj pri ochoreniach srdcového svalu, pri zlyhávaní srdca a pri zlyhávaní obličiek.

Podávanie

Liek Dalnessa sa nesmie užívať bez odporúčania lekára. Má viac foriem podľa aktuálneho obsahu oboch zlúčenín. Najnižšia dávka lieku je 4/5 miligramov (4 mg perindoprilu + 5 mg amlodipínu) a najsilnejšia dávka je 8/10 miligramov (8 mg perindoprilu + 10 mg amlodipínu). Bežne užívaná dávka je jedna tableta denne.

Nevýhody

Predávkovanie alebo kombinácia s inými liekmi na tlak môže spôsobiť jeho prílišné zníženie. ACE-inhibítory majú efekt na hladinu draslíka v krvi, ktorú zvyšujú a pri kombinácii s inými liekmi (napr. s Verospiron) môžu spôsobiť hyperkaliémiu.

Podávanie v tehotenstve a u dojčiacich žien sa neodporúča. Blokátory kalciových kanálov môžu okrem toho spôsobiť opuchy dolných končatín. O ďalších možných vedľajších účinkoch si prečítajte v článkoch venovaných spomínaným liekovým skupinám.

Dalnessa
5 (100%) 22 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *