Úvod / Liek / Daleron

Daleron

Daleron je kombinovaný preparát bežne používaný pri nachladnutí a infekcií dýchacích ciest. Účinnými zlúčeninami lieku sú paracetamol, pseudoefedrín a dextrometorfán.

Princíp

Paracetamol je zaujímavá látka, ktorá blokuje v organizme enzým nazývaný cyklooxygenáza (COX). Cyklooxygenáza je dôležitá pre správny priebeh zápalových reakcií, vnímanie bolesti a zvýšenie telesnej teploty. Paracetamol má veľmi podobný účinok ako nesteroidné protizápalové lieky (NSPZL), ale vzhľadom na jeho mizivý protizápalový účinku ho k NSPZL neradíme.

Účinok na bolesť a vysokú teplotu je však u paracetamolu veľmi dobrý. Pseudoefedrín spôsobí zúženie ciev sliznice nosohltana a tým zníži jej opuch. Dextrometorfán pôsobí na centrálny nervový systém, presnejšie povedané účinkuje tlmivo na mozgové centrum pre kašeľ v predĺženej mieche.

Využitie

Daleron má najväčší význam v liečbe zápalov horných dýchacích ciest vrátane zápalov dutín. Tlmí zvýšenú teplotu, pôsobí proti bolesti, vďaka pseudoefedrínu uľahčuje dýchanie a vďaka dextrometorfánu tlmí suchý dráždivý kašeľ.

Podávanie

Daleron sa vyrába v podobe tabliet o sile 325/30/15 miligramov (325 mg paracetamolu + 30 mg pseudoefedrínu + 15 mg dextrometorfánu).

Bežná dávka pre dospelého človeka je 1 tableta pri ťažkostiach a maximálna denná dávka je 6 tabliet (ideálne je však užívať dávku nižšiu). Daleron sa má podávať iba niekoľko dní pri akútnych ťažkostiach a v žiadnom prípade dlhodobo.

Nevýhody

Daleron v sebe kombinuje nežiaduce účinky všetkých troch účinných látok. Hlavnou nevýhodou paracetamolu je jeho škodlivosť na tkanivo pečene (odborne hepatotoxicita).

V bežných odporúčaných dávkach sa nič nedeje, avšak väčšia dávka môže spôsobiť závažné poškodenie tkaniva pečene a akútne zlyhanie pečene. Tento neblahý efekt paracetamolu sa výrazne zvyšuje pri požití alkoholu, preto by chorí nemali paracetamol s alkoholom kombinovať.

Okrem toho by nemali byť lieky s paracetamolom užívané vo vyšších dávkach ľuďmi s už chorou pečeňou (napr. s cirhózou). Pseudoefedrín môže vyvolať zvýšenie krvného tlaku, búšenie srdca, nepokoj a nervozitu. Dextrometorfán môže niekedy spôsobiť spavosť, únavu a celkový útlm.

Daleron
5 (99.17%) 24 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *