Úvod / Liek / Carbotox

Carbotox

CarbotoxCarbotox tablety [karbotox] je voľne predajný preparát, ktorý sa podáva pri akútnych tráviacich ťažkostiach. Jeho účinnou zložkou je aktívne uhlie a tiosíran sodný.

Princíp

Živočíšne uhlie má molekulárne veľký aktívny povrch viaže na seba celý rad škodlivín a toxických látok a tým znižuje ich vstrebávanie tráviacim traktom. Tiosíran sodný má ľahké detoxikačné a očistne laxatívne účinky.

Využitie

Tento liek sa podáva pri akútnych tráviacich ťažkostiach, obvykle u infekčných hnačkových ochoreniach. Určitý efekt môže mať prípravok aj pri dráždivom čreve.

Podávanie

Carbotox sa vyrába v podobe tabliet a bežná dávka pre dospelého pri akútnych ťažkostiach sú 2-3 tablety užité 3-4x denne. Tablety sa musí poriadne rozhrýzť alebo rozpustiť v tekutine a vypiť.

Nevýhody

Carbotox nemáva zásadné vedľajšie účinky, ale niekedy môže spôsobiť tráviace ťažkosti. Tablety spôsobuj čierne sfarbenie stolice, a preto by nemal byť liek použitý, ak plánujeme u pacienta vykonať endoskopický zákrok (napr. kolonoskopiu).

Ak používa chorý iné lieky, mal by byť medzi ich užitím a užitím živočíšneho uhlia časový interval aspoň dvoch hodín. Existuje totiž riziko, že by molekuly aktívneho uhlia viazali účinné látky liekov a zabránili ich vstrebanie.

Carbotox
5 (99.29%) 28 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *