Úvod / Liek / Candegamma

Candegamma

Candegamma patrí do liekovej skupiny sartany. Sartany sú jedny z najvyužívanejších liekov na krvný tlak a užíva ich podstatná časť interne sledovaných pacientov. Účinnou zložkou lieku je zlúčenina kandesartan.

Princíp

Kandesartan blokuje bunkové receptory pre zlúčeninu angiotenzín II. Tá vzniká v našom organizme a má mnoho funkcií vrátane zvyšovania krvného tlaku.

Zablokovanie angiotenzínu II je v dôsledku podobného účinku ACE-inhibítora (ten blokuje samotný vznik angiotenzínu II). Sartany a ACE-inhibítory sú preto dosť podobné lieky, nutné však priznať, že ACE-inhibítory sú predsa len o niečo účinnejšie.

Využitie

Candegamma môžeme použiť v podobných indikáciách ako ACE-inhibítory, tj. pri vysokom tlaku a u chorôb srdca (stavy po infarktoch, srdcové zlyhávanie a pod.). Vhodné sú v situácii, keď sa vysoký tlak kombinuje s postihnutím obličiek u cukrovky 1. typu a 2. typu.

Sartany však všeobecne podávame skôr ako druhú voľbu vtedy, keď ACE-inhibítor nemožno použiť (napríklad pri nepríjemnom suchom kašli, ktorý ACE-inhibítory narozdiel od sartanov spôsobujú).

Podávanie

Záleží na odporúčaní predpisujúceho lekára a na indikácií lieku Candegamma. Väčšinou sa podáva raz denne v dávke od 2 miligramov a maximálna dávka môže byť až 32 miligramov.

Nevýhody

Nežiaduce účinky sú zriedkavé. Preparát môže sám o sebe alebo v kombinácii s inými liekmi na tlak spôsobiť prudké zníženie tlaku a možný kolaps. V kombinácii s inými liekmi (typicky s Verospironom) môžu sartany vyvolať nebezpečnú hyperkalémiu. Sartany by nemali byť podávané v tehotenstve a dojčiacim matkám.

Candegamma
5 (100%) 10 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *