Úvod / Liek / Campto

Campto

Campto je liek patriaci do skupiny cytostatík, ktoré sa používajú v onkológii na liečbu nádorových ochorení. Účinnou látkou lieku je zlúčenina irinotekán.

Princíp

Irinotekán poškodzuje rýchlo sa deliace nádorové bunky vďaka zablokovaniu enzýmu DNA topoizomeráza I. Dochádza k narušeniu bunkového delenia a vyššiemu odumieraniu buniek.

Využitie

Campto sa podáva pacientom s niektorými zhubnými nádormi, ako sú napríklad pokročilé formy rakoviny hrubého čreva. Liek sa zvyčajne podáva v špeciálnych chemoterapeutických cykloch spoločne s ďalšími preparátmi.

Podávanie

Tento liek sa vyrába v podobe roztoku, ktorý je určený na intravenózne podanie ako pomalá infúzia. Presná dávka je individuálna a stanovuje ju ošetrujúci onkológ, bez ktorého vedomia liek nesmie byť aplikovaný.

Nevýhody

Campto môže mať veľa nežiaducich účinkov, z ktorých asi najčastejšie sú tráviace ťažkosti s hnačkami. Z ďalších nežiaducich účinkov sa môžu vyskytovať bolesti svalov, alergické reakcie, chudokrvnosť, nedostatok bielych krviniek a krvných doštičiek.

Liek môže v organizme narušiť funkciu enzýmu acetylcholínesterázy a spôsobiť nadmerné slinenie, pokles krvného tlaku, zúženie zreníc a motanie hlavy.

Campto
5 (100%) 20 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *