Úvod / Liek / Belokast

Belokast

BelokastBelokast patrí medzi protizápalové lieky, ktoré majú využitie v terapii niektorých alergických ochorení. Jeho účinnou látkou je zlúčenina montelukast.

Princíp

Montelukast je látka, ktorá blokuje receptory pre tzv. leukotriény. Leukotriény sú prozápalové zlúčeniny uvoľňované v organizme z mastocytov. Tieto prozápalové leukotriény majú nežiaduci vplyv na priebeh alergickej reakcie vrátane zužovania dýchacích ciest a v tvorby hlienu.

Zablokovaním leukotriénových receptorov je zápalový proces a vyššie spomínané príznaky utlmené.

Využitie

Belokast podávame u alergických ochorení dýchacích ciest, tj. najmä ako prevencu rozvoja astmatického záchvatu u astmatikov. Liek je skôr doplnkom k inhalačne podávaným liečivám. Preparát môže znížiť aj riziko rozvoja sezónnej alergickej nádchy.

Podávanie

Tento liek sa vyrába v podobe tabliet a mal by byť užívaný pravidelne iba podľa odporúčania predpisujúceho lekára, väčšinou sa jedná o alergológa, alebo pľúcneho lekára. Bežná denná dávka pre dospelého je jedna tableta o sile 10 miligramov podávaná večer. Pre deti sa vyrába preparát aj ako žuvacie tablety o redukovanej sile 4 a 5 miligramov.

Nevýhody

Tento liek nemáva závažné vedľajšie účinky. Boli popisované nepríjemné pocity ako je sucho v ústach, nadmerný smäd, bolesti hlavy, bolesti brucha a ospalosť. Zriedkavo bolo popisované zvýšenie pečeňových testov.

Belokast
5 (100%) 25 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *