Úvod / Liek / Belogent

Belogent

Belogent je liek predpisovaný kožnými lekármi u niektorých zápalov kože. Účinnou zložkou preparátu je gentamicín a betametazón (presnejšie betametazóndipropionát).

Princíp

Gentamicín patrí medzi účinné antibiotiká a má pomerne široké spektrum protibakteriálneho pôsobenia. Veľmi citlivé sú proti nej najmä baktérie žijúce na ľudskej koži vrátane stafylokokov. Betametazón patrí medzi kortikoidy, tlmí zápalové reakcie a oslabuje imunitnú odpoveď.
 
Využitie

Belogent sa predpisuje u neinfekčných zápalových ochorení kože (napr. atopická dermatitída, lupienka), ktoré boli infikované baktériami za vzniku hnisavých kožných infekcií.

Podávanie

Tento liek sa vyrába v podobe kožného krému a masti, aplikácia je možná iba po odporúčaní predpisujúceho lekára. Liek sa na zapálené miesta aplikuje 2x denne po 1-2 týždne.

Nevýhody

Môže vyvolať príznaky lokálnej alergie ako je bolesť, začervenanie a svrbenie kože v mieste aplikácie. Prípravok by nemal prísť do kontaktu s očami, mohol by totiž vyvolať zápal spojiviek.

Dlhodobejšie používanie akejkoľvek masti s kortikoidom môže poškodiť kvalitu kože, spôsobiť jej stenčenie, vysušenie a vznik strií. Pri dlhodobejšom potieraní veľkých plôch kože by sa mohli objaviť celkové nežiaduce účinky kortikoidov, to však nie je obvyklé.

Belogent
5 (99.26%) 27 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *