Úvod / Liek / Beloderm

Beloderm

Beloderm je liek, ktorý je býva predpisovaný kožnými lekármi. Účinnou zložkou lieku je zlúčenina betametazón (presnejšie betametazóndipropionát).

Princíp

Betametazón patrí medzi kortikosteroidy a pri aplikácii na pokožku tlmí lokálne zápalové procesy vrátane alergických prejavov.

Využitie

Beloderm je predpisovaný na liečbu mnohých neinfekčných kožných ekzémov a svrbivých a bolestivých kožných zápalov (solárna dermatitída po nadmernom slnení, dermatitída po vystavení kože chemikáliám, a pod.). Dobrý efekt má liek aj na dlhšie trvajúce kožné alergické reakcie a na lupienku.

Podávanie

Tento liek je treba obmedziť podľa presného doporučenia kožného lekára. Preparát sa vyrába v podobe kožnej masti, krému a kožného roztoku, ktoré sa nanášajú na postihnutú kožu 1-3x denne. Je odporúčané liečbu prevádzať po čo najkratšiu nutnú dobu.

Nevýhody

Beloderm môže pri dlhodobejšom podávaní poškodzovať kožu, spôsobiť jej pálenie, svrbenie, vysušenie, stenčenie a zníženie pigmentácie. V mieste aplikácie sa častejšie objavujú strie a zvyšuje sa riziko kožných infekcií. Ak je liek aplikovaný po dlhšiu dobu na veľké kožné plochy, môže jeho vstrebávanie do organizmu spôsobiť vznik celkových nežiaducich účinkov, ktoré si môžete prečítať v článku o steroidoch.

Beloderm
5 (99.26%) 27 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *