Úvod / Liek / Accupro

Accupro

Accupro [Akupro] je liek zo skupiny ACE-inhibítorov, čo sú jedny z najpredpisovanejších liekov na tlak. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina quinapril.
 

Princíp

Kvinapril zasahuje do metabolizmu a blokuje premenu angiotenzínu I na angiotenzín II, čo má za dôsledok rozšírenie krvných ciev a zníženie krvného tlaku.

Využitie

Accupro podávame na vysoký krvný tlak. Vzhľadom k jeho pozitívnym účinkom sa predpisuje aj u ochorenia srdcového svalu (stavy po infarktoch, rôzne kardiomyopatie vrátane dilatačnej, angina pectoris a pod.), u zlyhávania srdca a u ochorenia obličiek (napr. poškodenie obličiek u cukrovky 1. typu alebo 2. typu, niektoré glomerulonefritídy a ďalšie príčiny zlyhávania obličiek).

Podávanie

Záleží na predpisujúcom lekárovi. Najčastejšie sa Accupro podáva o sile 10-20 miligramov 1x denne. Celková denná dávka by nemala prekročiť 40 miligramov.

Podávanie je vhodné začať nižšou dávkou a až postupne na túto dávku navýšiť, zníži sa tak počet nežiaducich účinkov.

Nevýhody

Predávkovanie alebo kombinácia s inými liekmi na tlak môže spôsobiť jeho prílišné zníženie. ACE-Inhibítory všeobecne majú efekt na hladinu draslíka v krvi, ktorú zvyšujú a pri kombinácii s inými liekmi (napr. s verospironom) môžu spôsobiť hyperkaliémiu.

Málo závažným, ale častým a výrazne obťažujúcim nežiaducim účinkom je nepríjemný suchý kašeľ, ktorý je bežným dôvodom vysadenia lieku. Podávanie v tehotenstve a u dojčiacich žien je zakázané.

Accupro
5 (99.2%) 25 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *