Úvod / Liek / Accofil

Accofil

Accofil je špeciálny liek, ktorý je využívaný najmä v onkológii a hematológii. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina filgrastím.

Princíp

Filgrastim je synteticky vyrábaný (pomocou technológie rekombinantnej DNA) faktor stimulujúci kolónie granulocytov.

To znamená, že táto zlúčenina stimuluje niektoré typy bielych krviniek (granulocyty) k množeniu a spôsobuje zvýšenie ich počtov.

Využitie

Preparát  je podávaný niektorým pacientom, ktorí majú väčší nedostatok bielych krviniek. Obvykle ide o dôsledok podávania rôznych liekov tlmiacich krvotvorbu (typicky chemoterapeutiká používané v liečbe nádorových ochorení).

Úplne špeciálnou indikáciou podania lieku je nebezpečná febrilná neutropénia. Accofil zvýši počet bielych krviniek a tým aj obranyschopnosť organizmu proti infekcii.

Podávanie

Accofil nesmie byť v žiadnom prípade podávaný bez odporúčania hematológa, či onkológa. Liek sa vyrába v podobe roztoku, ktorý je možné podať 1x denne v podobe podkožnej injekcie, alebo intravenóznej infúzie. Počas liečby sa monitoruje krvný obraz a pri zvýšení počtu bielych krviniek sa terapia ukončuje.

Nevýhody

Môže spôsobiť tráviace ťažkosti, únavu, bolestivé zväčšenie sleziny, bolesti hlavy, vykašliavanie krvi, alergické reakcie, bolesti svalov, vznik áft v dutine ústnej, zápaly ďasien a ďalšie.

Accofil
5 (99.23%) 26 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *