Úvod / Liek / Abraxane

Abraxane

Abraxane je liek patriaci do skupiny cytostatík, ktoré sa používajú v onkológii na liečbu nádorových ochorení. Účinnou zložkou lieku je zlúčenina paklitaxel (paclitaxel).

Princíp

Paklitaxel patrí medzi cytostatiká zo skupiny taxánov. Ovplyvňuje a narúša prestavbu mikrotubulov, čo sú drobné organely v bunkách, ktoré sa za normálnych okolností neustále dynamicky prestavujú, a ktoré majú dôležitú funkciu pri delení buniek. Dôsledkom je narušenie bunkového delenia, čo má najväčší vplyv na rýchlo sa množiace nádorové bunky.

Využitie

Liek sa podáva pacientom s niektorými zhubnými nádormi ako je napríklad rakovina prsníka, rakovina pľúc a rakovina pankreasu. Takisto sa veľmi často podáva ako súčasť chemoterapeutických cyklov v kombinácii s ďalšími preparátmi.

Podávanie

Abraxane sa vyrába v podobe roztoku, ktorý je určený na intravenózne podanie ako pomalá infúzia. Presná dávka je individuálna a stanovuje ju ošetrujúci onkológ, bez ktorého vedomia liek nesmie byť aplikovaný.

Nevýhody

Môže mať veľa nežiaducich účinkov, z ktorých asi najčastejšie je narušenie tvorby krvných buniek v kostnej dreni. Dôsledkom je častá chudokrvnosť, nedostatok bielych krviniek a krvných doštičiek.

Z ďalších nežiaducich účinkov sa môžu vyskytovať tráviace ťažkosti, poškodenie nervov (vzniká polyneuropatia), bolesti svalov a alergické reakcie.

Abraxane
5 (99.23%) 26 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *