Úvod / Choroby / Žltačka typu D

Žltačka typu D

Žltačka typu DŽltačka typu D patrí medzi vírusové infekčné hepatitídy. Preložené do slovenčiny to znamená, že ide o infekčnú chorobu spôsobenú vírusmi, ktorá sa prejavuje zápalom tkaniva pečene. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby.

Žltačka typu D a jej príčiny:


Príčinou je nákaza vírusom žltačky typu D (HDV vírus). Samostatná vírusová hepatitída D neexistuje, vírus žltačky D môže človeka napadnúť len v prítomnosti vírusu žltačky typu B (HBV).

Vírus žltačky D sa prenáša telesnými tekutinami, tj. pohlavným stykom, zdieľaním injekcií u vnútrožilových narkomanov, nekontrolovanými transfúziami a pod. Relatívne často dochádza k prenosu z chorej matky na plod.

Prejavy:

Po nákaze môže pretrvávať bezpríznakové obdobie v dĺžke 1-2 mesiace. V prípade, že dôjde k súčasnej infekcii HBV a HDV, nasledujú akútne ochorenie, ktoré je spojené s nevoľnosťou, zvracaním a nechutenstvom. Žltačka (tj. žlté zafarbenie očného bielka, kože a slizníc) môže a nemusí byť prítomná. Potom väčšinou dochádza k uzdraveniu, choroba väčšinou neprechádza do chronického štádia.

Horšia je situácia, kedy nákaza HDV nasadá na už prebiehajúcu HBV infekciu. V takom prípade dochádza k zhoršeniu zápalu pečene, pomerne rýchlo môže vzniknúť cirhóza so všetkými komplikáciami a môže dôjsť aj k závažnému fulminantnému priebehu spojeného so zlyhaním pečene a smrťou.

Diagnostika:

Zaujímajú nás klinické ťažkosti pacienta, prítomnosť žltačky a prípadné rizikové správanie (nechránený pohlavný styk alebo injekčná narkománia a pod.). V krvných náberoch nájdeme zvýšené pečeňové testy.

Jasnu diagnózu urobíme špeciálnymi vyšetreniami, ktoré preukážu prítomnosť protilátok alebo priamo častí vírusu v krvi. Má však zmysel vykonávať toto vyšetrenie len u tých pacientov, u ktorých sme preukázali prítomnosť vírusu žltačky typu B.

Ťarchu postihnutia tkaniva pečene u chronického zápalu možno zhodnotiť zo vzorky získanej biopsiou pečene. Ultrazvuk brucha môže ukázať niektoré zmeny typické pre cirhózu a ložiská rakoviny pečene.

Prevencia:

Prevenciou proti žltačke typu D je logicky vakcína proti žltačke typu B. Ak sa nenakazí človek žltačkou typu B, nemôže sa nakaziť ani žltačkou typu D.

Liečba:

Základom liečby chronického priebehu choroby je liečenie žltačky typu B, asi najznámejším liekom je tzv. Pegylovaný interferón. U veľmi ťažkého poškodenia pečene je na zvážení jej transplantácia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *