Úvod / Choroby / Zápal žaluďa penisu

Zápal žaluďa penisu

zápal žaluďa penisuZápal žaluďa penisu sa odborne označuje ako balanitida. Je to relatívne častý a menej závažný, však nie príliš príjemný stav. Aké sú príčiny vzniku balantidy, ako sa prejavuje, ako tento stav diagnostikovať a liečiť? Všetko potrebne sa dozviete v tomto článku.

Príčiny zápalu žaluďa penisu:


Zápal žaluďa penisu je väčšinou infekčný a môžu ho spôsobiť najrôznejšie baktérie alebo plesne. Dôležitý je fakt, že zápal žaluďa penisu môže byť aj jednou z podôb niektorých pohlavne prenosných chorôb. Rizikovým faktorom môže byť určite nedostatočná hygiena a hromadenie smegmatu pod predkožku - riziko zápalu žaluďa je výrazne nižšie u obrezaných mužov. Kvasinkové infekcie sú častejšie u mužov s oslabenou imunitou (najmä pri cukrovke).

Z prvotne neinfekčných príčin môže byť zápal žaluďa aj dôsledkom mechanického podráždenia po pohlavnom styku alebo masturbácii. Vyššia pravdepodobnosť je po dlhšom trvaní styku, po opakovanom styku a pri nedostatočnej lubrikácií.

Príznaky:

Na žaludi sa objavia začervenané plochy, ktoré môžu byť prítomné aj predkožkovej časti (zápal žaluďa a predkožky sa označuje ako balanopostitída). Okrem toho sa objavuje bolesť žaluďa a ak predkožka prekrýva žaluď, potom môže z jej ústia vychádzať zapáchajúci výtok.

Ak sa zápaly žaluďa a predkožky opakujú, zvyšuje sa riziko tvorby jaziev s následným zúžením predkožky, ktoré spôsobujú problémy pri sexuálnej aktivite. Neinfekčný zápal žaluďa môže byť prítomný aj v rámci imunitne podmieneného Reiterového symdrómu.

Diagnostika:

Diagnózu väčšinou určuje kožný lekár alebo urológ, súčasťou diagnostiky môže byť získanie sterov z povrchu penisu na mikrobiologické vyšetrenie na určenie infekčného mikroorganizmu.

Ak by výskyt červených plôch na žaludi pretrvával a nehojil sa, je na zváženie prevedenie opatrnej biopsie na získanie tkanivovej vzorky, pretože podobný vzhľad na penise môže mať Bowenova choroba (de Queyratova erytroplázie), ktorá je přednádorovým stavom.

Liečba:

Liečba záleží na vyvolávajúcej príčine, použiť sa môžu antibiotiká alebo protiplesňové lieky vo forme lokálne aplikovaných mastí. Súčasťou liečby je dôsledná hygiena, možné sú aj kúpele postihnutého miesta v harmančekovom roztoku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *