Úvod / Choroby / Zápal vnútorného ucha

Zápal vnútorného ucha

Zápal vnútorného uchaZápaly vnútorného ucha sú menej časté ako zápaly vonkajšieho zvukovodu a zápaly stredného ucha. Odborne zápal vnútorného ucha označujeme ako labyrintidu, pretože ide o postihnutie kosteného labyrintu, v ktorom je uložený sluchový aparát (slimák) a ústrojenstvo rovnováhy a pohybu (tri polokruhovité útvary).

Aké sú príčiny vzniku tohto zápalu? Ako sa zápal vnútorného ucha prejavuje a ako ho liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny:


Najčastejšie sú postihnutí ľudia nad 30-40 rokov. Zvyčajne sa jedná o infekčné príčiny. Vnútorné ucho je najčastejšie postihnuté vírusovou infekciou. Vyvolávajúci vírus sa skoro nikdy nepodarí určiť, aj keď je najčastejšie podozrenie na herpesvírus.

Menej často môže ísť o bakteriálnu infekciu, ktorá sem prestúpila z okolia (napr. z neliečeného zápalu stredného ucha). Neinfekčný zápal vnútorného ucha sa môže objaviť napríklad po úrazoch hlavy alebo ako súčasť alergických reakcií, to však už hovoríme o skutočne vzácnych stavoch.

Prejavy:

Zápaly vnútorného ucha súvisia s postihnutím ústrojenstva sluchu a s rovnováhou pohybu. Na strane postihnutia ucha sa zhoršuje sluch a v niektorých prípadoch na neho človek nepočuje vôbec.

Okrem toho sú prítomné príznaky postihnutia ústrojenstva rovnováhy, ktoré zahŕňajú nepríjemné motanie hlavy, nevoľnosť a zvracanie.

Ťažkosti väčšinou v priebehu niekoľkých dní až týždňov vymiznú, v niektorých prípadoch sa však bohužiaľ iba zmiernia a isté prejavy môžu pretrvávať.

Diagnostika:

Pacient je zvyčajne vyšetrený neurológom a prípadne lekárom ORL (ušné, nosné a krčné). Vykonané vyšetrenia môžu zahŕňať zobrazovacie metódy ako je CT vyšetrenie alebo magnetická rezonancia mozgu.

Liečba:

Liečba je skôr symptomatická, pretože najčastejším vyvolávajúcim činiteľom je neurčená vírusová infekcia. Niekedy sa môžu predpisovať lieky zlepšujúce prekrvenie mozgu a určitý efekt majú aj niektoré antihistaminiká.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *