Úvod / Choroby / Zápal šliach

Zápal šliach

Zápal šliachZápal šliach je pomerne častý problém, ktorý by sa však nemal podceňovať, pretože môže spôsobiť rôzne komplikácie. V tomto článku si povieme základné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike, prevencii a liečbe tohto zápalu.

Zápal šliach a jeho príčiny:


Väčšina zápalov šliach súvisí s preťažovaním šľachy pri nadmernej fyzickej aktivite, obzvlášť ak je preťažovaná iba jedna konkrétna oblasť. Asi nás neprekvapí, že mnoho zápalov šliach je typické pre rôzne športy (tenis, golf, beh, a pod.) A manuálne zamestnania s opakovaním určitej činnosti.

Riziko rastie s vekom, pretože šľacha stráca pružnosť a ľahšie sa poraní. Okrem preťažovania môže vzniknúť hnisavý zápal šliach ak je šľacha napadnutá bakteriálnou infekciou (väčšinou prestup na šľachu z okolia) a reumatický zápal šliach, ktorý je vyvolaný autoimunitným zápalom pri reumatoidnej artritíde.

Prejavy:

Hlavným prejavom je bolesť v mieste postihnutej šľachy, môže dôjsť aj k miestnemu opuchu kože a podkožia. Bolesť sa zhoršuje pri pohyboch, ktoré spôsobujú naťahovanie šľachy. Príkladom takého stavu je známy tenisový lakeť.

Ak by opakované zápaly šliach nebral postihnutý človek na vedomie a ďalej ich preťažoval, zvyšuje si riziko komplikácií, z ktorých najvýznamnejšie je roztrhnutie šľachy.

Diagnostika:

Ťažkosti väčšinou vyšetruje ortopéd a diagnóza je stanovená na základe ťažkostí pacienta. Najmä pri bolesti šliach na nohe sa však často vykonáva ultrazvuk, ktorý má vylúčiť podobne sa prejavujúce hlbokú žilovú trombózu.

Prevencia:

Prevencia záťažového zápalu šliach je jednoduchá - pred plánovaným cvičením si šľachy pretiahnuť a záťaž postupne navyšovať. Ak je to možné, je vhodné predísť zaťaženiu určitých svalových skupín a zaťažovať svaly (a šľachy) rovnomerne.

Liečba:

Liečbu väčšinou vedie ortopéd alebo rehabilitačný lekár. Dôležité je postihnuté šľachy nepreťažovať (v akútnej bolesti pomôže úplné znehybnenie šľachy) a zápal s bolesťou sa lieči pomocou nesteroidných protizápalových liekov, ktoré môžu byť užívané v podobe tabliet alebo lokálne podávaných foriem (napr. VERAL gel, Heparoid masť, Lioton gél).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *