Úvod / Choroby / Vbočený palec

Vbočený palec

vbočený palec

Vbočený palec sa odborne označuje ako hallux valgus a jedná sa o pomerne častú deformáciu na dolnej končatine. Výskyt tejto deformácie postihuje až 15% populácie staršej ako 60 rokov.

Aké sú presné príčiny vzniku tejto deformácie, ako sa prejavuje, ako ju diagnostikovať a najmä ako ju liečiť? To všetko sa dočítate v tomto článku.

Príčiny vbočeného palca:


Vbočený palec sa môže vyskytovať vrodene, alebo sa vyvinie až počas života daného jedinca. V takom prípade je zvyčajne vyvolávajúcou príčinou nevhodná obuv, vyššie riziko je u topánok s úzkou špičkou a s vysokými podpätkami.

Z metabolických chorôb, ktoré zvyšujú riziko vzniku vbočeného palca, menujme napríklad dnu, reumatoidnú artritídu a postihnutie kĺbov pri psoriáze. Okrem toho je vyšší výskyt vbočeného palca u ľudí s poruchou väzivového tkaniva (Marfanov syndróm, Ehlers-Danlosov syndróm).

Príznaky:

Tlak pôsobiaci dlhodobo na dolnú končatinu pri chôdzi spôsobí narušenie jej klenby a preťažovanie palca, ktorý sa začne deformovať a ťahom svalov a šliach sa ohýba smerom von k ostatným prstom. Zvyčajne sa objavuje bolesť nohy v mieste palca pri chôdzi v obuvi, môže dôjsť aj k otlaku kože palca.

Diagnostika:

Deformácia s názvom vbočený palec je viditeľná na prvý pohľad, presnú ťarchu nálezu je možné si overiť röntgenovým snímkom palca a jeho kĺbov. Diagnózu tejto deformácie väčšinou stanovuje ortopéd.

Liečba:

Kým je palec vbočený len mierne, je možné vyskúšať rôzne ortopedické vložky do topánok, ktoré pôsobením protitlaku spôsobia návrat palca do pôvodnej polohy. Doplnkovou medikáciou pre deformáciu sú lieky proti bolesti. Závažné formy vbočeného palca sa riešia chirurgicky.

Existuje viac typov operačných zákrokov, ktorých cieľom je vcelku logicky náprava anatomických pomerov na postihnutom palci. Toto riešenie často vyžaduje odstránenie časti kosti, alebo využitie rôznych kovových fixačných pomôcok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *