Úvod / Choroby / Trachóm

Trachóm

TrachómTrachóm je celosvetovo významným dôvodom porúch zraku .  Jedná sa o chronické, infekčné a nákazlivé ochorenie .

Viac o príčinách nákazy , prejavoch a následnej liečbe sa dočítate v nasledujúcom článku. 

Príčiny:


Vyvolávajúcou príčinou je baktéria zo skupiny chlamýdií známa ako Chlamydia trachomatis. Chlamýdie sa môžu preniesť pri kašľaní alebo kýchaní, ďalšou možnosťou sú zdieľané predmety dennej potreby (najmä vreckovky a uteráky).

Celkovo riziko nákazy rastie s poklesom úrovne hygienických štandardov, najviac ohrození sú obyvatelia Afriky a Strednej a Južnej Ameriky.

Prejavy:

Baktéria napáda oči a spôsobuje zápal spojiviek s bolesťou oka a jeho začervenaním. Opakované zápaly potom poškodzujú očné tkanivo a vedú k zjazveniu očného viečka, ktoré sa pretáča spolu s riasami a riasy viečka začnú mechanicky dráždiť a poškodzovať rohovku.

Zápal rohovky vedie k dlhodobo zhoršujúcej sa poruche zraku, ktorá môže viesť k úplnému oslepnutiu postihnutého oka. V ktorejkoľvek fáze môže byť podráždené oko postihnuté ďalšími bakteriálnymi infekciami, čo sa prejavuje akútnym zhoršením ťažkostí a hnisaním.

Diagnostika:

Trachóm sa v SR nevyskytuje. V krajinách, kde je výskyt trachómu častý ho možno relatívne ľahko diagnostikovať na základe chronického očného zápalu, ideálnym diagnostikom je očný lekár.

Liečba:

Trachóm sa dá liečiť pomocou antibiotík, chlamýdie sú obzvlášť citlivé na tetracyklíny a makrolidy. Ideálnym spôsobom podania antibiotík je forma očných mastí.

U chronických foriem spojených s jazvením a poškodzovaním rohovky je niekedy možné vykonať operačný zákrok, pri ktorom je vykonaná plastika očného viečka a je upravená poloha očných rias tak, aby nedochádzalo k ďalšiemu poškodzovaniu viečka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *