Úvod / Choroby / Statinová myopatia

Statinová myopatia

Statinová myopatiaStatinová myopatia je stav, ktorý súvisí s užívaním statínov. Statíny sú obľúbené lieky na vysoký cholesterol a užíva ich veľké percento pacientov liečených a sledovaných internistom. Slovo myopatia je všeobecným odborným označením pre chorobu svalov.

Príčiny:


Nie je presne jasné, akým spôsobom toto ochorenia vzniká, ale máme na to niekoľko teórií. Asi najpravdepodobnejší mechanizmus je poškodenie mitochondrií svalových vlákien a tým pádom narušenie energetického metabolizmu svalu.

Pomerne logické sa zdá aj tvrdenie, že zmena metabolizmu cholesterolu v tele naruší membrány svalových vlákien, ktoré cholesterol obsahujú, a tým vzniká ich nestabilita s možným poškodením a rozpadom svalov.

Statinová myopatia a jej príznaky:

Statinová myopatia má viac foriem, ktoré sa líšia závažnosťou a príznakmi. Slabšie formy poznáme podľa únavy a miernej bolesti svalov, ktorá sa objaví do niekoľkých týždňov po nasadení statínu.

Bolesť môže byť sprevádzaná aj svalovou slabosťou. Ťažšie formy sú spojené s príznakmi rozpadu svaloviny, ktoré označujeme ako rabdomyolýza.

Okrem silnejších bolestí svalov sa objavuje zvýšená teplota, nevoľnosť a celková nevôľa. Zo svalov sa uvoľňuje zlúčenina myoglobín, ktorá sa v obličkách filtruje do moču, sfarbí moč do tmava a navyše môže poškodiť obličky za vzniku akútneho zlyhania obličiek.

Diagnostika:

Pri bolestiach svalov a ďalších vyššie spomínaných príznakoch u chorého, ktorý užíva statín musíme na statinovú myopatiu myslieť a urobiť krvný odbery, kde nás zaujímajú obličkové parametre (urea, kreatinín) a predovšetkým koncentrácia enzýmu kreatínkinázy (CK).

Tento enzým sa nachádza v svaloch a jeho koncentrácia v krvi sa zvyšuje pri akomkoľvek väčšom poškodení svalov. Zvýšená hladina CK nám teda podozrenie potvrdí.

Liečba:

U ľahkých foriem stačí iba vysadenie statínu a príznaky relatívne rýchlo sami vymiznú. Ťažké formy vyžadujú monitorovanie a zabezpečenie dostatočnej hydratácie pomocou infúzií ako prevencia akútneho obličkového zlyhania. V prípade, že k nemu predsa len dôjde, môže byť potrebná dočasná (a niekedy aj trvalá) dialýza.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *