Úvod / Choroby / Schambergova choroba

Schambergova choroba

Schambergova chorobaSchambergova choroba [šambergova] je kožné ochorenie, ktoré súvisí s postupnou zmenou farby kože vplyvom ukladania tmavých pigmentov. Aké sú konkrétne prejavy a príčiny tejto choroby, ako ju diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Schambergova choroba a jej príčiny:


Podstatou Schambergovej choroby je chronické oslabenie stien drobných ciev v koži. To umožňuje červeným krvinkám unikať pod kožu, kde sa rozpadajú a to vedie k hromadeniu pigmentov z červených krviniek pod kožou.

Prejavy:

Kožné zmeny sa objavujú na dolných končatinách, môžeme ich však nájsť aj relatívne hocikde na koži.

Zmeny vyzerajú ako červenkasté až hnedasté pupienky, ktoré postupne ďalej tmavnú a zhlukujú sa do väčších plôch. Ložiská nebolia, niekedy môžu ľahko svrbieť.

Diagnostika:

Diagnózu stanovuje kožný lekár, v niektorých prípadoch môže byť počiatočný obraz choroby veľmi mätúci, pretože pigmentácia kože môže pripomínať kožné petéchie.

Liečba:

Ochorenie nie je príliš dobre liečiteľné, avšak môže sa zmierniť pri používaní niektorých kožných prípravkov v podobe mastí. Na druhej strane nie je Schambergova choroba nijako nebezpečná a okrem kozmetického efektu nespôsobuje svojmu nositeľovi žiadne veľké ťažkosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *