Úvod / Choroby / Ritná trhlina- análna fisura

Ritná trhlina- análna fisura

Ritná trhlinaRitná trhlina alebo odborne análna fisura je nepríjemným bolestivým ochorením konečníka, ktoré si môže vynútiť jednoduchý chirurgický zákrok. Ide o prasklinu, ktorá vznikne v stene konečníka. Zvyčajne ju nájdeme v jeho zadnej stene.

Príčiny:


Roztrhnutie sliznice konečníka je zvyčajne dôsledkom chronickej zápchy spojené s priechodom tuhej objemnej stolice. Pochopiteľne nemožno opomenúť ani poranenie sliznice konečníka pri análnom sexe, alebo pri zasúvaní akýchkoľvek objektov do konečníka.

Prejavy:

Ritná trhlina sa prejaví bolestivosťou konečníka, typická je najmä bolesť pri odchode stolice, ktorá môže pretrvávať hodiny po vyprázdnení. Trhlina môže aj krvácať a v tom prípade nachádzame jasne červenú krv na povrchu stolice alebo na toaletnom papieri (to je podobné hemoroidom). Okrem bolesti sa môžu objaviť nepríjemné vnemy typu pálenia a svrbenia konečníka.

Ritná trhlina sa nemusí zahojiť a môže sa ľahko infikovať črevnými baktériami. V takom prípade vzniká nehojaci sa vred, ktorý je bolestivý a vyteká z neho hlien alebo hnis.

Diagnostika:

Pre diagnózu je nutné vyšetrenie v proktologickej ambulancii, ktorá obvykle spadá do kompetencie chirurgov - proktológov. Okrem anamnézy a prítomnosti príznakov možno vykonať vyšetrenie konečníka pohľadom alebo klasické vyšetrenie konečníka prstom.

Prevencia:

Vhodnou prevenciou je prijímať dostatok vlákniny a tak zabrániť formovaniu tuhej stolice, ktorá môže poraniť konečník. Po každej stolici je dôležitá hygiena, tj. utretie toaletným papierom a najlepšie aj umytie vodou. Pokiaľ ide o akékoľvek sexuálne praktiky zahŕňajúce konečník - keď už ich musíte robiť, tak ich aspoň robte opatrne.

Liečba:

Sprvu je možné pokúsiť sa liečiť ritnú trhlinu konzervatívne. Obľúbené sú sedacie kúpele (dubová kôra, harmanček), aplikujú sa hojivé a protizápalové masti a čapíky (napr. FAKTU). Ak sa ritná trhlina nezahoja, je nutný chirurgický zákrok. Do konečníka sa pri ňom zasunie dilatačný (rozťahujúci) nástroj a konečník sa roztiahne.

Je to trochu paradoxné - ritná trhlina vznikla nadmerným roztiahnutím konečníka a chirurg ho pri zákroku roztiahne ešte viac - avšak práve to spoľahlivo funguje. Ešte väčším roztiahnutím sa totiž podráždia okraje trhlinky a to naštartuje hojaci proces. Toto lekárom vykonané roztiahnutie konečníka sa odborne nazýva divulzia anu. Hoci je divulzia technicky prostá, bolo by to spojené s veľkou bolesťou, a preto sa často vykonáva v krátkej celkovej anestézii (uspanie).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *