Úvod / Choroby / Rakovina maternice

Rakovina maternice

Rakovina materniceRakovina maternice je pomerne časté nádorové ochorenie, ktoré je ročne zistené v SR u tisícov žien. Aj napriek relatívne dobrej prognóze množstvo žien na túto chorobu zomiera, a preto si rakovina maternice zaslúži vlastný článok. Drvivá väčšina zhubných nádorov steny maternice vychádza z jej sliznice.

Príčiny rakoviny maternice:


Existuje celý rad viac či menej známych rizikových faktorov. Prvým z nich je vek. Ženy vo veku po prechode (menopauze) majú zvýšené riziko vzniku tohto nádorového ochorenia.

Riziko je vyššie u žien, ktoré sú vystavené vyššiemu a dlhšiemu účinku estrogénov. Tak je tomu u bezdetných žien a u žien obéznych. V tehotenstve sa totiž zvyšuje koncentrácia hormónov gestagénov, ktoré ženu chránia - u bezdetných žien to tak nie je.

Obézne ženy majú hladinu estrogénov tiež vyššiu, pretože tukové tkanivo estrogény vytvára. Prirodzene bude vyššie riziko u žien, ktoré mali prvú menštruáciu skôr ako ostatné a u žien, ktorých nastal prechod neskôr. Môžete si všimnúť, že rizikové faktory rakoviny maternice sú veľmi podobné rakovine prsníka.

Prejavy:

Choroba sa spočiatku nemusí prejavovať nijako, pomerne skoro sa však začne prejavovať krvácaním do maternice a následne krvavým výtokom z pošvy. To je veľké šťastie, pretože vďaka tomu zvyčajne žena vyhľadá gynekológa a nádor je odhalený včas.

Ďalšie prejavy nie sú príliš obvyklé a vzniknú až pri rozšírení nádorov do iných orgánov metastázami (krvou a lymfatickými cievami). Patrí sem strata na váhe, nechutenstvo, bolesti a pod.

Diagnostika:

Okrem bežného gynekologického vyšetrenia sa vykoná vyšetrenie ultrazvukom. Ďalej možno doplniť maternicovú kyretáž (vyškriabať maternicovú dutinu špeciálnou lyžičkou a získaný materiál poslať na histológiu) alebo hysteroskopické vyšetrenie.

Pri hysteroskopii sa do maternice cez pošvu zavedie hadička s kamerou a lekár si vnútro maternice prehliadne na vlastné oči. Hysteroskopický prístroj tiež umožňuje odobrať klieštikmi z podozrivého ložiska vzorku na histologické vyšetrenie.

Rakovina maternice a prevencia:

Ako účinnou formou prevencie sa ukázala byť hormonálna antikoncepcia. Moderné formy totiž okrem estrogénov obsahujú aj progestagény, ktoré užívateľku chránia pred rakovinou maternice a rakovinou vaječníkov. Súčasťou prevencie sú aj pravidelné gynekologické vyšetrenie.

Liečba:

Ako to u nádorových ochorení býva, je základným liečebným zákrokom chirurgický zákrok. Konkrétny rozsah operácie záleží na rozhodnutí gynekológov a je daný rozsahom ochorenia. Vždy sa odstraňuje maternica aj s vajcovodmi.

V pokročilejších štádiách choroby sa používajú aj chemoterapie a niekedy aj hormonálna liečba. Hormonálna liečba spočíva v podávaní vysokých koncentrácií gestagénov, ktoré spomaľujú množenie nádorových buniek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *