Úvod / Choroby / Polypy močového mechúra

Polypy močového mechúra

Polypy močového mechúraPolypy močového mechúra sú výrastky sliznice jeho steny, ktoré sú vyklenuté do dutiny mechúra. V tomto článku sa dozviete aké sú príčiny vzniku polypov močového mechúra, ak osa prejavujú a ako ich liečiť. K všeobecnému pochopeniu problematiky polypov (ktoré sa môžu vyskytovať prakticky na akejkoľvek sliznici v tele) odporúčame prečítať tento všeobecný článok.

Polypy močového mechúra a ich príčiny:


Príčiny vzniku polypov nie sú príliš známe. Objavujú sa skôr u ľudí vyššieho veku, rizikovým faktorom môže byť fajčenie a predpokladá sa vplyv rôznych priemyselných chemických látok (najmä rôzne organické zlúčeniny). V južnejších zemepisných šírkach nemožno zabudnúť ani na vplyv parazitárneho ochorenia schistosomózy, kedy parazity žijú v močovom mechúre a dráždia jeho stenu.

Polypy močového mechúra sú pomerne často nádorové. Niekedy sú nezhubné, niekedy však zhubné a sú tak de facto počiatočnou formou rakoviny močového mechúra. Na druhú stranu je táto forma veľmi dobre a jednoducho liečiteľná, ak je diagnostikovaná včas.

Prejavy:

Polypy sa väčšinou neprejavujú, niekedy môžu spôsobovať krvácanie s nálezom krvi v moči. Relatívne zriedkavo môžu byť spojené s nepríjemnými pocitmi a bolesťou pri močení.

Diagnostika:

Polypy môžeme nájsť pri náhodnom ultrazvuku brucha, je však dôležité, aby sa vykonával u pacienta s plným močovým mechúrom, keď je jeho stena lepšie prehľadná. Inokedy nás k podozreniu na polypy vedie vyšetrenie moču s nálezom krvi a následným ultrazvukom.

Najlepším vyšetrovacím postupom je však endoskopická cystoskopia sa zavedením prístroja skrz močovou trubicou, pri ktorej si lekár vnútro močového mechúra prehliadne na vlastné oči.

Liečba:

Vzhľadom k obtiažnemu odlíšeniu nezhubných a zhubných nádorových polypov je najlepšou metódou zaviesť pri cystoskopii do močového mechúra pracovnú kľučku a polypy odrezať. Následne je možné získané polypy odoslať na histologické vyšetrenie. Nádorové polypy majú však tendenciu sa po čase znovu tvoriť, preto sú po zákroku nutné pravidelné urologické kontroly.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *