Úvod / Choroby / Pavor nocturnus (nočný des, nočné mory)

Pavor nocturnus (nočný des, nočné mory)

Pavor nocturnusPavor nocturnus [pavor nokturnus] sa slovensky označuje ako "nočný des" .Jde o krátky, ale veľmi nepríjemný stav, ktorý radíme medzi poruchy spánku. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby.

Pavor nocturnus  a jeho príčiny:


Pavor nocturnus vzniká ako porucha spánku, najčastejšou výskyt je medzi deťmi, dospievajúcimi a mladými dospelými do 30 rokov veku. Presná príčina nie je známa, predpokladá sa určitý genetický predpoklad, pretože niektoré formy nočných desov/nočných môr majú typický rodinný výskyt.

Vyššia frekvencia nočných desov majú ľudia s inými poruchami spánku ako je napríklad narkolepsia a námesačnosť. Predpokladá sa zvýšené riziko nočného desu u ľudí s chronicky nedostatočným spánkom a v chronickom strese.

Prejavy:

Pavor nocturnus sa objavuje v prvých hodinách spánku, na rozdiel od klasických nočných môr (tj. nepríjemných desivých snov) sa však objavuje v tzv. non-REM spánku, kedy sa sny nezdajú.

Pavor nocturnus je stav spojený s náhlym úľakom až desom, postihnutý jedinec sa prebudí s výkrikom a pocitom neurčitého strachu a ohrozenia.

Nočná mora býva sprevádzaná potením, búšením srdca a niekedy plačom. Postihnutý človek po epizóde nočného desu zvyčajne veľmi rýchlo zaspí a ráno si nič (alebo takmer nič) nepamätá.

Diagnostika:

Diagnóza môže byť stanovená na základe opísaných charakteristických príznakov, zvyčajne sa robí vyšetrenie v tzv. spánkovom laboratóriu, kedy je pacient pri spánku monitorovaný a určuje sa prítomnosť rôznych spánkových porúch.

Ak je podozrenie, že nočná mora je príznakom niektorého organického neurologického ochorenia, je možné vykonať CT vyšetrenie (dospelí) alebo magnetickú rezonanciu mozgu (deti). 

Liečba:

Liečba väčšinou zahŕňa dostatočný pravidelný spánok a zákaz väčšieho jedla tesne pred spaním. Väčšina nočných desov sama vymizne, obvyklé je to pre formy vznikajúce v detstve. V niektorých prípadoch sa môžu podávať niektoré antidepresíva alebo lieky zo skupiny benzodiazepínov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *