Úvod / Choroby / Otoskleróza

Otoskleróza

otosklerózaOtoskleróza je chorobný proces postihujúci oblasť vnútorného ucha a je relatívne častým dôvodom porúch sluchu a ďalších ťažkostí. K pochopeniu choroby si musíme povedať krátko o anatómii ucha a o prenose zvukového vlnenia.

Zvuk je ako mechanické vlnenie zachytené lievikovitým ušným lalokom, prechádza cez zvukovod až k bubienku, ktorý sa rozkmitá. Ďalej sa nachádza stredné ucho, v ktorom sú tri drobné kostičky - kladivko, nákovka a strmienok. Tie prevezmú kmitanie z bubienka a prevedú ich na kostený labyrint, v ktorom sa nachádza vlastné ústrojenstvo sluchu, tzv. slimák. Tu sa na zmyslových bunkách prevedie kmitanie na nervové vzruchy a tie sú potom nervovými vláknami prevedené do mozgu.

Podstatou otosklerózy je zmena a novotvorba kostného tkaniva strmienku a kosteného labyrintu vnútorného ucha. Postihnuté je aj miesto, kde nalieha strmienok na labyrint a strmienok k nemu čiastočne prirastie. Dôsledkom je zhoršená pohyblivosť strmienka a narušenie prevodu zvukových vibrácií do slimáka.

Príčiny otosklerózy:


Hoci k istej degenerácii kosteného aparátu vnútorného a stredného ucha dochádza v neskorom veku u väčšiny ľudí, otoskleróza vzniká už u mladých ľudí, často vo veku medzi 30-40 rokov. Predpokladá sa, že sa jedná o dôsledok geneticky vrodenej poruchy, možný podiel môžu mať aj hormonálne vplyvy, preto sa choroba častejšie vyskytuje u žien. Vyšší výskyt ochorenia s názvom otoskleróza je u pacientov trpiacich osteopetrózou.

Príznaky:

Hlavným prejavom je postupná strata sluchu, niekedy sa objavuje aj pocit hučania a pískanie v uchu (odborne tinnitus). Vzhľadom k blízkemu uloženiu zmyslového ústrojenstva rovnováhy a pohybu sa môže objaviť aj motanie hlavy.

Diagnostika:

Vyšetrenie by mal vykonávať lekár ORL. Okrem priameho vyšetrenia zvukovodu a bubienka pohľadom sa vykonáva špeciálne vyšetrenie na zhodnotenie tiaže a typu nedoslýchavosti (tzv. audiometria).

Liečba:

Možnosť ovplyvniť priebeh choroby bez chirurgickej liečby je takmer nemožné, prakticky jedinou neoperačnou možnosťou je vybavenie pacienta audiofónom. Pomerne účinné sú operačné zákroky, pri ktorých sa odstraňuje strmienok a nahrádza sa implantátom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *