Úvod / Choroby / Odontóm

Odontóm

odontómOdontóm je nezhubný nádor, ktorý vychádza z tkanív, z ktorých sa vyvíjajú zuby. V prípade tohto ochorenia sa toto inak normálne zubné tkanivo však ocitne na zlom mieste a to môže spôsobovať problémy.

Aké sú príčiny tohto nádoru, ako sa prejavuje, a ako ho liečiť a diagnostikovať?

Príčiny odontómu:


Vznik odontómov zrejme súvisí s narušeným vývojom zubných tkanív, presná príčina však nie je jasná. Niektoré nezhubné nádory si zachovávajú aspoň vzdialenú stavbu zuba (obsahujú zubný cement, sklovinu a spojivové tkanivo), iné sú len nepravidelnou hmotou s vysokým obsahom vápnika a fosfátov.

Príznaky:

Nezhubný nádor môže byť nájdený náhodne, alebo môže spôsobiť opuch čeľuste a poruchu prerezávania niektorého zuba. Odontómy sa väčšinou nachádzajú vo vnútri čeľuste (častejšie v dolnej čeľusti), niektoré z nich však môžu prerastať až do dutiny ústnej. Veľkosť je premenlivá, niektoré mimoriadne veľké môžu obsahovať desiatky až stovky objektov pripomínajúcich zuby.

Diagnostika:

Nezhubný nádor je väčšinou nájdený zubným lekárom pri vykonaní röntgenu čeľustí. Pokiaľ sa odontóm prederie aj do ústnej dutiny je viditeľný aj pohľadom.

Liečba:

Odontómy sa väčšinou odstraňujú, najmä ak spôsobujú ťažkosti. Boli popísané prípady, kedy stomatochirurgovia úspešne odstránili skutočne veľké nádory tohto typu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *