Úvod / Choroby / Neuroblastóm

Neuroblastóm

NeuroblastómNeuroblastóm patrí medzi zhubné nádorové ochorenia a je typický pre detský vek. Ide ostatne o jeden z najčastejších nádorov dojčenského veku. Nádor vychádza z nervových buniek sympatického nervového systému, ktoré sa vyskytujú na mnohých miestach tela. Typickými miestami vzniku neuroblastómu sú nadobličky a nervového tkaniva trupu, krku a panvy.

Neuroblastóm a jeho príčiny:


Príčiny vzniku neuroblastómu nie sú jasné, ale zrejme ide o kombináciu genetického predpokladu a vplyvov vonkajšieho prostredia. Nemožno vylúčiť, že riziko neuroblastómu u dieťaťa je vyššia, ak žena v tehotenstve fajčila, či pila alkohol. Z vrodených ochorení zvyšujúcich riziko vzniku neuroblastómu musíme menovať neurofibromatózu.

Prejavy:

Môže sa prejavovať miestnymi a celkovými príznakmi. Miestne príznaky súvisí s útlakom okolitých tkanív hmotou nádoru a môže ísť napríklad o dýchavičnosť (neuroblastóm v hrudi), bolesti brucha a črevná nepriechodnosť (neuroblastóm brucha) a poruchy hybnosti (neuroblastóm utláčajúci miechu).

Celkové prejavy zahŕňajú únavuzvýšenú teplotu a úbytok na váhe. Niektoré formy neuroblastómu sa správajú pomerne neagresívne, iné vytvára metastázy vzdialených orgánov pôsobiace ďalšie ťažkosti.

V menšom percente prípadov môže tkanivo nádoru vytvárať a uvoľňovať do tela zlúčeniny spôsobujúce hnačku alebo zvýšenie krvného tlaku.

Diagnostika:

Pri objavení sa klinických príznakov je dieťa zvyčajne vyšetrované. Tkanivo nádoru môže byť niekedy nahmátnuté pri fyzikálnom vyšetrení, inokedy je nájdené pomocou ultrazvuku.

Rozsah nádoru a prítomné metastázy možno určiť pomocou scintigrafie. Stanovenie diagnózy vyžaduje odber biopsie z nádoru, alebo jeho metastázy a histologické vyšetrenie získaného vzorky.

Liečba:

Existuje viac možností liečby neuroblastómu vrátane chirurgie, chemoterapie, ožarovania a nedávno aj metód biologickej liečby. Prognóza je veľmi neistá a vždy individuálna. Niektoré formy neuroblastómu majú dobrú prognózu a niekedy sa dokonca zhubný neuroblastóm zmení v nezhubný nádor.

Na druhú stranu u iných agresívnych foriem, ktoré boli zistené vo fáze prítomnosti metastáz, je šanca na prežitie relatívne nízka aj pri maximálnej terapii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *