Úvod / Choroby / Nealkoholická steatohepatitída

Nealkoholická steatohepatitída

Nealkoholická steatohepatitídaNealkoholická steatohepatitída je označovaná skratkou NASH. Ide o zrejme dosť podceňované zápalové ochorenie pečene, ktoré však môže byť významnou príčinu vzniku cirhózy pečene so všetkými jej komplikáciami.

Príčiny NASH:


Nealkoholická steatohepatitída môže byť do slovenčiny preložená ako "zápal pečene so stučnením pečene nesúvisiacim s alkoholom".

Príčinou je zrejme súčasný rozšírený nezdravý životný štýl s nevhodným stravovaním a nedostatkom pohybu, ktorý vedie k vysokému cholesterolu, vysokému tlaku, obezite a ďalším zložkám metabolického syndrómu. Práve ľudia s týmto syndrómom majú zvýšené riziko vzniku NASH.

Prejavy:

Nealkoholická steatohepatitída je spojená so stučnením pečene, ktoré sprevádza chronický zápal v tkanive pečene. Tento zápal pečene je neinfekčný a ide zrejme o reakciu organizmu na poškodenie pečeňových buniek pri nadmernom ukladaní tuku do pečene. U väčšiny ľudí s NASH sa nemusí nijako prejavovať, asi u 10-20% postihnutých sa však zápal zhoršuje a poškodenie tkaniva pečene prejde do klasickej cirhózy so všetkými jej komplikáciami (pozri. príslušný text).

Diagnostika:

Podozrenie väčšinou získame na základe krvných odberov, kde náhodne nájdeme zvýšené pečeňové testy. V takom prípade musíme vylúčiť iné príčiny ich zvýšenia (napr. infekčné hepatitídy, alkoholizmus, lieky a pod.) A vykonáme ultrazvuk pečene, kde nájdeme známky ich stukovatenia.

To, že v tkanive pečene prebieha zápal samozrejme z ultrazvuku nezistíme a musíme vykonať pečeňovú biopsiu, pri ktorej získame malú vzorka tkaniva pečene na histologické vyšetrenie.

Liečba NASH:

Pacienti s diagnostikovanou NASH by mali byť pravidelne sledovaní lekárom s kontrolami pečeňových testov a ultrazvukom pečene. Presvedčivá liečba neexistuje. Najviac práce môže urobiť sám pacient, keď začne zdravo žiť a zníži svoju telesnú hmotnosť.

Dôležité je tiež nepiť alkohol, ktorý by mohol celú situáciu ešte zhoršiť. Z liekov sa niekedy podávajú hepatoprotektíva, ale ich účinok je v tomto prípade sporný. Istý efekt majú zrejme niektoré zlúčeniny používané v liečbe cukrovky 2. typu ako je napr. metformín (lieky Metfogamma, Metformín, Glucophage a iné).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *